• נופר לוטווין- הארץ

קריאה להורים: איך מלמדים ילדים לאהוב ספרים?


להרבה ילדים בגיל הרך יש בבית מבחר רב של ספרים, שנבחרו בקפידה על ידי הוריהם, אך הם בכל זאת לא ששים לקראתם. איך הופכים את הקריאה להנאה צרופה לא רק עבור הילד אלא גם להוריו? כתבה שנייה בסדרה

לכתבה המלאה שפורמה ב"הארץ" לחצו כאן

בכתבה הקודמת עסקתי בשאלה איך מזהים ספר ילדים טוב. הצעתי מאפיינים שמצביעים על ספר איכותי מבחינה חינוכית וספרותית, ולמדנו גם איך מזהים אם הוא מתאים לילד. הפעם אציע דרכים לשבח את חוויית הקריאה, כך שתגרום לילד לאהוב ספרים ולרצות עוד מהם.

חשוב להבין שספר הוא לא עונש ולא משימה. צר לי על מי שמקשר ספרים למטלה לימודית בלבד. הייתי רוצה שילדים ייהנו באמת ובתמים מהמפגש עם הספרים כבר מגיל צעיר וימצאו בהם עניין ותרפיה. הכייף שבקריאה לא צריך לבוא במקום הרווחים הדידקטיים והרגשיים שיש בספרים. הנה כמה מהם: דרך סיפור ילד יכול להשליך את רגשותיו על דמויות חיצוניות וכך לעבד אותם טוב יותר. הזדהות עם דמויות ספרותיות נותנת לגיטימציה לתחושות ולדילמות שחווה ילד רך בתקופות שונות בחיו. ספרים הם גם מקור להעשרת השפה תוך בילוי נהדר שמפתח את הדמיון.

אז איך מתווכים לילדים את הספר כחבר?

א. תזמון

בחרו בחלקים הרגועים של היום להקראת סיפור, למשל רגע לפני שגרת הערב עמוסת המטלות. שבו עם ילדכם, התכרבלו יחד (כייף במיוחד בחורף) וקראו ספר במשך כמה דקות. הרגע המלטף הזה ביחד הוא רווח כפול: הקדשת תשומת לב אישית לילד ללא מסיחי דעת, וזמן קריאה לצורך העשרה והנאה. הילד יצור הקשר חיובי בין הספר ובין החוויה הנעימה. כך, יש יותר סיכוי שיחפוץ שוב בספר.

כיועצת שינה אני ממליצה להורים לשלב קריאת סיפור בטקס השינה בערב. זה יעזור לכם לבנות עם הילדים רוטינה רגועה לפני השינה, וגם לייצר התנייה בין נחת לבין קריאה.

ב. בחירה

תנו לילד לבחור בעצמו איזה ספר הוא רוצה לקרוא היום. ניתן למקד אותו בבחירת ספר אחד מתוך שניים שתציגו לפניו. לפעמים היו אתם אלה שבוחרים את הספר, כדי לחשוף אותו לחדשים. כשזה תורכם - בחרו בספר שאתם אוהבים בעצמכם. יש ספרי ילדים רבים מלאי הומור שמותאמים גם למבוגר ומאפשרים לנו ליהנות מהם לא פחות מהילדים (דוגמאות בסוף הכתבה). הנאתכם מהסיפור תשפיעה על צורת הקריאה וגודל החוויה שיחווה הילד. לכן, וודאו שעל מדף הספרים של ילדכם יהיו גם כאלה שאתם מוצאים בהם חן.

ג. נושא

שימו לב לתגובת הילד לכל ספר והתייחסו אליה ברגישות. היא תסמן לכם האם הספר מדבר אליו או לא. ספר שמעורר בילד רתיעה או פחד כדאי להחזיר למדף ולנסות אותו שוב במועד מאוחר יותר. אם הספר הצחיק את הילד, הרגיע אותו, גרם לו לחזור על מילותיו או לבקש אותו שוב - קראו אותו בתדירות גבוהה יותר. השתדלו לרכוש ספרים בנושאים רלוונטיים לתקופות בחיי ילדיכם (גמילה, גן חדש, קנאה, גירושי הורים, וכו').

ד. דרמה

כדי לעודד ילדים לאהוב ספרים מגיל צעיר הקריאו להם אותם בדרמתיות והשתדלו להמחיז מעט את הדמויות. הפעילו את הילדים בהשלמת משפטים והתייחסו לאיורים. ככל שתרבו לעשות זאת, יש יותר סיכוי שחוויית הקריאה תיצרב לילד כמעניינת, והם ירצו לשוב אליה.

ה. האזנה לעומת קריאה

גם אם ילדכם הגיע לגיל שהוא כבר יודע לקרוא בעצמו, או טרם קורא אבל יודע לספר את הסיפור בעל פה - אלה לא סיבות להפסיק להקריא לו ספרים. קריאה עצמאית איננה תחליף לקריאה משותפת בה מאזינים למישהו אחר שמקריא עבורך. מדובר בחווייה שונה לגמרי.

ו. לא בכוח

לפעמים יש לנו המבוגרים נטייה לצפות שהילדים יתאהבו בספרים שאנחנו גדלנו עליהם, ולא מבינים איך יתכן שהצעירים לא מגלים בהם עניין. שוכחים שהתקופה בה ילדינו גדלים היא אחרת, ואיתה משתנים גם עולם הערכים, תחומי העניין ובהתאמה - גם הספרים. לכן אל תכריחו את ילדכם להקשיב לסיפור שלא מתאים לו.

זכרו שלספר תפקיד כפול- חינוכי ומשחקי. כמו שהלמידה מספרים היא בעלת ערך, כך גם הכייף שהם מזמנים. חשוב שתפקידים אלה לא יחבלו זה בזה. לכן, בבואכם לבחור ספר התייחסו גם למידת ההנאה שמפיק הילד ממנו ולא רק לאיכות הכתיבה שלו.

הנה דוגמאות לספרים שאני ועוד גננות אוהבות להקריא לילדים. לא כולם עונים על כל הקריטריונים לבחירת ספר אידיאלי מהכתבה הקודמת, וזה בסדר. משהו אחר בהם מפצה על כך בעיניי:

דירה להשכיר / לאה גולדברג

הספר בעל מסר חשוב של קבלת השונה בצורה יצירתית, תוך עיסוק בדעות קדומות והכל בכתיבה מחורזת וחזרתית, שמסייעת לילדים צעירים לעקוב אחר העלילה. ספר מקסים.

הנסיכה שלבשה שקית נייר / רוברט מאנץ'

ספר שנון עם סוף מפתיע (מאד מפתיע), מלא הומור שמבדר גם מבוגרים. הסיפור מייחס לנשים תכונות כמו אומץ, תעוזה, נחישות, ודעתנות. מה יכול להיות רע?

כולם עושים קקי / טרו גומי

הספר מטפל בנושא גמילה מחיתולים בצורה מקורית, אותנטית, מצחיקה ומאויירת היטב. אני לא מכירה הרבה ספרי ילדים שמלמדים על מקור הצואה ותפקידה, דבר שחשוב להתייחס אליו בבואכם למנוע חרדת אסלה בקרב ילדים נגמלים. משעשע גם הורים.

אני מקווה שבעקבות שתי הכתבות הללו, תתייחסו ברצינות לנושא ספרות הילדים ותעודדו את מעמדה בבית. המודרניזציה מזמנת לילדנו בידור מבורך במדיה הדיגיטלית, אך לצערי הוא בא לעיתים על חשבון הספר המודפס. אם עד היום דיקלמתם ספרים במונוטוניות עייפה וקניתם ספרים רק כי הם היו במבצע, זה לא כי אתם לא יכולתם אחרת, אלא כי לא נתתם על זה מספיק את הדעת.

לכתבה המלאה לחצו כאן

לפייסבוק שלי


#ספרים #ביתספר #גן #הורות #עיתוןהארץ #קריאה #זמןאיכות #טקסשינה #תרפיה #שפה

מדריכת הורים מומלצת בטלפון

כל המוצג באתר הוא בגדר המלצה ובאחריות הקורא בלבד. אין זה תחליף להתייעצות מקצועית ו/או לטיפול רפואי. 

החומרים המתפרסמים באתר בלעדיים לנופר לוטווין. אין לעשות שימוש בכתוב החורג מכללי זכויות היוצרים והקניין הרוחני. כל העתקה/שכפול/העברה/הפצה/עריכה של החומר ללא אישור מהיוצרים אסורה בהחלט