יועצת שינה נופר זנזורי לוטווין
ילד ישן
איך מלמדים ילדים לישון
יועצת שינה
Babys_1_300x.png
pedagogy_1_300x.png
parents_300x.png
Diapers_1_300x.png
Sleep_1_300x.png

​השכבות ארוכות,

מלחמות בערב,

לילות לבנים,

יקיצות מוקדמות מדי,

ועוד צרות שקשורות בהתנהלות השינה של תינוקות וילדים בוגרים - לכולן אפשר לתת מענה בייעוץ שינה, תחת המטרייה של הדרכות ההורים, באותה גישה דיאלוגית רכה.

 

תשכחו מה ששמעתם על יעוץ שינה שדומה לאילוף! בוודאי שגם כאן מדובר בחינוך להרגלים חדשים אך זהו לא ייעוץ שינה צר בו מעתיקים שיטה אחת לכל הילדים ומתרכזים רק בה.

אצלי ההתייחסות היא רחבה יותר, מתוך אמונה שהאופן בו ילדכם נפרד מהיום ועובר למצב שינה- יש בו הרבה מעבר לטכניקה, אלא עולם של יחסים, צרכים ורגשות. לכן בדיאלוג, בהקשבה לצרכי הילד, בהתחשב בכל נסיבות חייו, בקצב שלו ובהתאם לרוח ההורים - נתאים את הפתרון לבעיה. מדובר בתהליך מדורג ומקיף.

 

 

דברו איתי

 

לאיזה גיל מתאים ייעוץ שינה, ובאיזו מתכונת?

 

מרגע שילדך נולד ועד שהוא בן 5 בערך, יש מקום להתייעץ עם יועצת שינה, שמוסמכת לעבוד עם הגילאים הרלוונטיים.

 

אם יש נושא שלא ברור לך לגבי השינה של התינוק/הפעוט, אם אתם תוהים האם זה זמן הגיוני "לחנך" לשינה עצמאית, אם אם מתלבטים מה לעשות עם הנקות בלילה, או אם אתם יודעים שאתם רוצים שינוי אבל לא בטוחים מה הדרך המתאימה לעשות אותו - יש טעם לפנות אליי.

לא לכל גיל ולא בכל המקרים נערוך ייעוץ שינה מלא.

ליילודים עד גיל 5 חודשים למשל תתאים הדרכת שינה לניו-בורן, שמתמקדת בהסתגלות לחיים שמחוץ לרחם, בהקשר של תנאים לשינה טובה. 

בגיל הזה עובדים על הקשבה פעילה לסימני העייפות, לומדים להבין מה התינוק צריך ובאיזו מינון, ואפילו רוכשים כלים שיכולים להקל עליו את ההסתגלות לעולמנו בחודשיו הראשונים. כל אלה בהחלט יכולים לתרום לשינה טובה, מבלי לערוך סדרת חינוך קשוחה. תילמדו איך להביא אותו להיתמסר לשינה בביטחון, תמקדו את העזרה שתגישו לו כך שתתאים בדיוק לצרכיו ולגילו (זה לא פינוק), ותילמדו גם איך להפסיק להציע אותה בזמן הנכון.  כך מונעים אגב צורך בייעוץ שינה ארוך יותר בעתיד.

אם התינוק שלך סרבן מוצצים, נרדם רק על המנשא כבר זמן רב, ולא ישן יותר מ-20 דק' רצוף - דעו שיש מה לעשות עם כל אלה, וברוח שפויה שמתחשבת בצרכיו שלו (בנוסף לשלכם).

לעומת זאת, לתינוקות מגיל 5 חודשים ועד 5 שנים יתאים ייעוץ שינה מסוג קצת אחר. אני קוראת לו ייעוץ שינה התנהגותי ברוח דיאלוגית.

ייעוץ השינה הזה הוא למעשה תהליך חינוכי מדורג שמשלב חופש בתוך גבולות. מגיל שבו אפשר כבר לרכוש הרגלים (ולשנות אותם) אנחנו מלמדים את התינוק/הפעוט להירדם בעצמו ולהתמסר לשינה רציפה. זאת בהתאם לצרכיו ההתפתחותיים ובהתחשב בגילו.

 

אם הילד שלכם מתקשה להתמסר לשינה בערב, מתעורר רבות בלילות, עובר למיטתכם, או נרדם רק על הידיים כבר זמן רב מדי, דעו שייעוץ שינה יכול לעזור לכם להבין מדוע הדברים קורים, ולמצוא את הדרך לפתרון הקושי הזה.

הגישה החינוכית

 

גישתי נותנת מענה לבכי לצד הימנעות מציות להרגלים "מפריעים", שמשמרים תלות מיותרת ומשאירים את כולכם טרוטי עיניים. ייעוצים אלה הם תהליך למידה ויש להיכנס אליהם בסבלנות והכלה, לצד מוטיבציה גבוהה ונחישות.

אנו לוקחים בחשבון את צרכיו ומסוגלותו של הילד, לצד משאלותיהם של הוריו.

בבסיס תפיסתי האמונה שנפש הילד היא במרכז. זאת לצד החשיבות שיש להקניית הרגלי שינה טובים והצבת גבולות בהקשר הזה. התהליכים שאני מובילה הם מדורגים, כשהעדיפות היא ליותר זמן תמורת פחות דמעות. אנחנו נותנים מענה מסויים לבכי אם כי לא מצייתים לו.

להרחבה על הגישה החינוכית הדיאלוגית אדלריאנית לחצו כאן

 

כתבו לי

ליווי להורים ולאנשי חינוך
ייעוץ פדגוגי נופר זנזורי לוטווין
נופר זנזורי מדריכת הורים ויועצת שינה

למה אצלי?

מדריכת הורים שמתמחה גם בשינה, ובפרט בגיל הרך, תראה לא רק את בעיית השינה פרופר, אלא תבחן בראייה מערכתית את התמונה ותדע לשייך קושי לעוד משתנים. כך יאותר הפתרון האידיאלי למשפחה וימנע שימוש בשיטות הרדמות שאינן מתאימות (דבר שעלול לקרות כשמתעסקים אך ורק בשינה עצמה). לפעמים הקושי בשינה הוא סימפטום לקושי אחר, לא מודע, שצריך לזהות אותו ולתת לו מענה מדוייק ככל שניתן. לא פלסטר. ולפעמים זוהי אכן בעיית שינה נקודתית שהתרחשה בגלל הרגל, חוסר תשומת לב, או חוסר ידע. גם בזה נוכל לטפל ביחד, בצורה ממוקדת שתתאים לאמונות ההורים.

כל ילד וכל בית הוא אחר והאתגר הוא להתאים את הפתרון ההולם ביותר לדיאדה שאתם. 

 

נכון ששינה היא פעולה טבעית שאין צורך כביכול ללמוד אותה, אבל כשקשורה בה תלות לאורך זמן רב או מאבק קבוע - יש צורך בהתערבות. עובדה היא שהרבה הורים חסרי אונים סביב נושא השינה של ילדיהם, ולזה נרצה לתת מענה. מהפן ההתנהגותי אני מלמדת איך לא להקנות הרגלים שבהמשך ייצרו תלות מיותרת, ואיך להיפטר מאלה שכבר ישנם. מהפן הפיזיולוגי אני מלמדת איך לתת מענה מדויק לצורך (ולא להרגל) תוך התחשבות בצרכים ההתפתחותיים והרגשיים של כל תינוק/ילד. חשוב שתדעו שגם את שינתם של תינוקות צעירים ניתן לשפר, אם זה לא נוצר מעצמו. 

גישתי מתאימה גם למי שמתקשה לקבל את רעיון "אימוני השינה" שיש היום, שהרי הכלים בהם אני משתמשת אינם אגרסיביים ולא כרוכים בנטישה.

אני מאמינה במיגור התניות שהורים לפעמים יוצרים שלא לצורך והן מקצצות לילד את הכנפיים.

אני מאמינה ששינה מושפעת מאד ממשתנים רבים, וביניהם מיחסי הורה-ילד גם לאורך היום, ולא רק בלילה.

 

נסכים שיחסים אפשר לתקן ולשפר בעזרת ייעוץ, ודרך כך, גם את השינה.

כאן אפשר לקרוא עוד אודותיי

מסלולים

ייעוץ שינה מלא


ניתוח שאלון + שיחת ייעוץ מקיפה + ליווי צמוד עד 7 שבועות . מתאים לבני 5 חודשים ומעלה (כולל פעוטות וילדים בוגרים) אפשרי לבצע בשיחת וידאו אונליין, או בקליניקה, או בביתכם בחלק מהמקרים ניתן לקבל החזר מקופת החולים עבור ייעוץ זה הרחבה על אופי הייעוץ: אם ההשכבות אצלכם בבית מלוות במאבקים, אם יש יקיצות רבות מדי במהלך הלילות, אם הילד עובר למיטתכם באמצע הלילה, או אם הוא תלוי בכם בכל הרדמה - ייעוץ שינה הוא הפתרון. בתהליך של ייעוץ שינה מלא הכולל שיחות+ליווי, אנחנו מנתחים את מהות הקושי ותופרים לו פתרון ייחודי. תכניות השינה שלי מותאמות אישית לכל בית ובהן אני לוקחת בחשבון את השלב ההתפתחותי בו נמצא התינוק/הילד, את אופי היחסים בינו ובין הוריו ואת צרכיו מותאמי הגיל והטמפרמנט. תהליך כזה לא מתאים ליילודים רכים מדי, היות והם פזיולוגית פחות בשלים לשינה רציפה לאורך זמן, והם עדיין זקוקים לעזרת ההורה ברוב הפעמים. בנוסף, מבחינה הורמונלית הם טרם מפרידים לגמרי בין לילה ליום. כדי לבצע תהליך למידה אחראי בשינה חשוב שלתינוק תהיה היכולת לרכוש הרגלים (ולשנות אותם), מה שעוד לא קורה בימיו הראשונים. מגיל 5 חודשים כבר יש עם מה לעבוד, אם כי תהליך של תינוק יראה בהכרח שונה והרבה יותר רך מתהליך של פעוט או ילד בוגר יותר. ניתן לקבל החזר מקופות החולים עבור ייעוץ שינה מסוג זה בחלק מהמקרים!
ייעוץ שינה חד פעמי


זהה לייעוץ שינה מלא (המפורט לעיל), ללא החלק של הליווי.
ייעוץ שינה לניו בורן


יש דבר כזה! אפשר וכדאי ללמוד איך לעזור לתינוק שלכם לישון טוב יותר החל מיומו הראשון בעולם. למעשה, בחודשים הראשונים לחייו הוא הכי זקוק לעזרתכם בויסות ובהסתגלות למעברים, ביניהם- לשינה. אז לא חייבים לחכות שימלאו לתינוק 5 חודשים כדי לקבל ייעוץ עבור השינה שלו. אפשר ורצוי לשפר אותה עוד קודם. ​ בשלב הינקות אנחנו לא עושים סדרת חינוך אלא יותר מתמקדמים בהקשבה לצרכים ולומדים לתת להם מענה מדויק, אשר יאפשר בניית מערכת יחסים של אמון, ביטחון, ובעיקר שינה טובה. מה זה כולל? ניתוח שאלון מקדים + שיחת הדרכה אחת + ליווי בהתכתבות בשבוע שלאחר השיחה. ההדרכה יכולה להתקיים אונליין בשיחת וידאו או בקליניקה או בביתכם. בחלק מהמקרים ניתן לקבל החזר מקופות החולים עבור ייעוץ זה
ייעוץ שינה משולב עם שפת התינוקות


מפגש הדרכה בן כ-3 שעות בו לומדים את השפה כולה עם התמקדות בשינה + דיסק-און-קי ממותג לתרגול השפה בבית + ליווי של שבועיים. - מתאים החל מהשליש האחרון להריון ועד גיל 4 חודשים. - אפשרי אונליין, בקליניקה, או בביתך. - ניתן לקיים את הסדנה במתכונת פרטית או קבוצתית. - ניתן לקבל החזר מקופות החולים בחלק מהמקרים עבור שירות זה. ייעוץ שינה משולב עם "שפת התינוקות דנסטן" מיועד לתינוקות שרק נולדו ויכול לעזור לכולכם להיות פחות אבודים כבר מ-DAY ONE, לאו דווקא סביב שאלת השינה. בייעוץ שינה משולב שפת התינוקות אני מלמדת לזהות עייפות של תינוק גם כשהיא לכאורה סמויה מן העין, אני מראה לכם איך להבחין בין עייפות לצרכים אחרים, ומכירה לכם כלים להרגעת תינוק שלא יכול עדיין להירדם בעצמו.

כתבות נבחרות בנושא

הורים מרוצים

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/12
 

בנימה אישית: דעתי על ייעוצי שינה אגרסיביים, וגם על אלה שמבטיחים שלא יהיה בכי כלל


מה מחיר קיצורי הדרך? והאם אפשר לנהל תהליך של שינוי הרגלי-שינה ללא בכי בכלל? מדי פעם בתקשורת וברשת צולבים בביקורת קשה אנשים שבוחרים לערוך "אימון שינה" נוקשה במיוחד לתינוקם הרך, במטרה ללמד אותו להירדם בעצמו. בעקבות זאת מדברים לעיתים בגנותן של יועצות השינה כולן. ברור לי למה להרבה אנשים הרעיון של ייעוץ-שינה כזה "לא עובר טוב בגרון" - כי מדובר בתהליך קיצוני מאוד, שבצדק, מייצר דיסוננס : מצד אחד הוא מבטיח קסמים בזמן קצר להורים עייפים, ומצד שני הוא גובה מחיר כואב של נטישת ילד בוכה בחדר, דבר שנוגד את הטבע האנושי. חשוב לי שתדעו שזהו לא תהליך מייצג. מטעים אתכם כי זה ג'וסי ומביא רייטינג, ומעורר הרבה (מאוד) אנטי (ובצדק). אבל לא ככה נראה תהליך ייעוץ שינה בהכרח. דעו לכם שהרבה יועצות-שינה, בינהן אני, בכלל לא עובדות כך, ועדיין מובילות לאותו היעד. כיועצת שינה מנוסה, שהיא לפני הכל מדריכת הורים ואשת חינוך המתמחה בגיל הרך, ומוסמכת לעבוד גם עם תינוקות בני יומם, שמבינה דבר או שניים בצרכים של תינוקות ופעוטות ודי זהירה בגישתי, אני מוכרחה להגיד: תינוקות וילדים אכן צריכים לישון טוב, וזה דבר שאם הוא לא קורה מעצמו אפשר ושווה לחנך אליו. אבל (!) חייבים לעשות זאת בהדרגה, בזמן הנכון, ותמיד בראייה הוליסטית שלוקחת הרבה משתנים בחשבון. לא כל היועצות עובדות באותה דרך. יש רבות שעובדות בגישה דומה לשלי, מדורגת ומכילה (לא להתלהב :) גם אצלנו יש בכי והתנגדויות וזה יכול להיות קשוח! אבל תמיד יש תמיכה כלשהי מצד ההורה לילד - במינון והגבלה כמובן, כי בכל זאת רוצים להתקדם וליצור למידה חדשה, אך תמיד בהתאמה למסוגלות הילד). דווקא התהליכים הסולידיים לא זוכים לרייטינג. כי הם ארוכים ולא מגניבים. אבל הם איכותיים ואחראיים. מי שרוצה להשאיר תינוק בן מספר חודשים צורח ובודד בחדר, כי הוא בטוח שזו הדרך היחידה לנתק תלות - שיהיה לו בהצלחה (באמת, זכותו). אבל לא נכון ליחצ"ן את זה כ-ה"שיטה" שעובדת ושאין לה תחליף. קודם כל, לא מפתיע שזה עובד. ברור שיציאה מהחדר (ושמעתי שגם מהבית) תייאש את הילד ומהר. כי זה פוגע חזק בבטן. מספרים שגם בבתי יתומים הם מפסיקים לבכות לגמרי בגיל מוקדם, כי איש לא ניגש, אז הם לומדים שאין כתובת. גם מכות "עבדו" פעם. כשהייתה מותרת אלימות כלפי ילדים הם היו צייתנים הרבה יותר מהיום. ובכל זאת זה מחוץ לחוק, כי הבינו שיש לזה מחיר כבד מדי. לתפיסתי, גם בחינוך ובשינה לא כל דבר שעובד עושים. אני לא בעד אנרכיה או חוסר גבולות, אבל מאמינה שלא כל מטרה מקדשת את אמצעיה (לפחות לא בגילאים רכים מאוד). ברשותכם אציג אג'נדה מקצועית קצת אחרת לנושא ייעוצי-השינה, זו שאולי לא מספיק מדוברת: ערכה של היועצת בעיניי, הוא בהובלת תהליך אחראי ומדורג. כזה שמשיג את היעד (אותו מגדירים יחד עם ההורים) אבל גם לוקח בחשבון את הדרך והטיימינג, כדי להתחשב ככל שאפשר בנפש הילד. על היועצת לשלוט בכמה כלים (ולא בשיטה אחת קבועה) ולהציע מתוכם להורים את אלה שנראים לה מתאימים לסיטואציה. קובעים דרך תגובה לבכי ומתחילים ליישם זאת בליווי צמוד, תוך התכתבות עם התגובות של הילד ותחושות ההורים. ** זהירות! גיל צעיר מדי ** לא כדאי להקדים את המאוחר. זה נכון שניתוק תלות הוא תנאי לשינה רציפה, אבל לא בכל גיל זו מטרה נעלה. בתחילת חייו למשל, תינוק עדיין תלוי בהוריו בהכל (ככה זה בטבע). לכן תפקיד ההורה בראשית הדרך הוא לעזור לו להסתגל לחיים שמחוץ לרחם ולא לתלוש אותו מעליו תוך 3 לילות. אל תדאגו, זה לא לנצח. לאט לאט תתאפשר ספרציה בריאה, ואיתה מידה של עצמאות שתלך ותגדל עם הזמן. עד אז, לגיל הצעיר, מתאימה הדרכה מסוג אחר לגמרי (בה אני מלמדת לזהות צרכים ולתת להם מענה מדוייק. בטח לא להתעלם מהם). בבוא הזמן, רק אם נשארת תלות שאינה מטיבה, עובדים על ניתוקה בתהליך של ייעוץ שינה בריא . *** סוגיית הבכי *** למרות המשאלה לדעת מראש - לא באמת ניתן לנבא כמה בכי יהיה כשמתחילים תהליך של שינוי - רך ומדורג ככל שיהיה. כי גם אם הוא טוב, הוא לא מה שהילד הכיר קודם. בעיניו זה עלול בהתחלה להתפרש כהרעת תנאים, עליהם הוא ימחה אולי בבכי. לגישתי, צריך לא להיבהל מזה אבל חשוב לתת איזשהו מענה מידתי שמותאם לגיל ולצרכים. גם אם זה יאריך את התהליך זה לרוב עדיף על פני נטישה (מסייגת מקרי קיצון בהם ההורה מרגיש שהוא עומד לטלטל את התינוק. כשמאבדים את זה כבר עדיף להתרחק מהעריסה, לנשום ולחזור מחודשים לסיטואציה). אגב, מי שמבטיח לכם את הקיצון השני, כלומר שלא יהיה בכי בכלל - גם בו אני חושדת. כמובן שיש גם אצלי יש תהליכים שאין בהם בכי (זה הכי כיף, ואגלה לכם סוד: זה קורה לרוב כשההורה מאוד מאוד נחוש ואין בו טיפת היסוס לגבי הדרך בה בחרנו לעבוד). ויש תהליכים זריזים ממש של ימים ספורים עד להשגת לילה שלם. אבל לעומתם צריך להודות שיש גם תהליכים עם המון דמעות. העניין הוא שאי אפשר להבטיח מראש איך יראה שלכם כי זה תלוי בהרבה פרמטרים. מה שכן אפשר להבטיח זה להתנהל באחריות ובהדרגה, כדי לא לזעזע את התינוק. *** לסיכום דעתי *** - ייעוצי שינה שדוגלים בנטישת תינוק בוכה לצורך למידה אינם מייצגים. - כל הילדים והתינוקות צריכים לישון טוב כמו שהם צריכים לאכול טוב. אם הם לא, אפשר וכדאי לעזור להם לעשות זאת. - הדרך והבקרה עליה חשובות לפחות כמו המטרה. - לא צריך להילחץ מבכי אבל גם לא להעדיף נטישה מפתיעה כאסטרטגיה ראשונה. - הבטחות קיצוניות מוטב שידליקו נורה אדומה ("תהליך ללא בכי בכלל" / "לילה שלם תוך 3 ימים"). - דעו במה אתם בוחרים והעיקר לא לפעול על טייס אוטומטי. אתם יכולים אחרת, פשוט תנו על זה מספיק את הדעת. האיזון בין רגישות לנחישות שבו אני מאמינה יצטייר לכם בצורה ברורה יותר אם תקראו את שתי הכתבות הבאות אחת אחרי השנייה. הן לכאורה סותרות, ואת שתיהן אני כתבתי, אך הן יחד מרכיבות תמונה מאוזנת: כתבה המתנגדת לנטישת תינוק בוכה (סגנון פרברייזינג, CIO ושיטת ה-5 דק'). כתבה על עזרה עודפת שמחבלת בעצמאות בריאה

דעתי על ייעוצי שינה.png

דברו איתי

מלווה פדגוגית