איך מלמדים ילדים להיות מאושרים?


כולנו רוצים לגדל ילדים שמחים ובעלי ביטחון עצמי, שיצליחו במערכות יחסים ושישגשגו בקריירה. גם ההורים שלנו רצו דבר דומה עבורנו. האם מה שאנחנו עושים ביומיום משרת את המטרה הזו?
אני כותבת למדור משפחה של "הארץ" כבר יותר משלוש שנים על ילדים בגיל הרך, מזמינה אתכם לפצח את הצרכים שלהם בכל שלב התפתחותי, ואיך כדאי לתת להם מענה מדויק תוך כדי הנחלת ערכים והצבת גבולות. אנחנו חיים את השאלות האלה למען יעד מרכזי אחד בסופו של דבר, שמשותף לכל אנשי החינוך וההורים, והוא - לגדל ילדים מאושרים ומצליחים. בבואנו להגשים את החזון הזה, עלינו ראשית לברר מה הם הצלחה ואושר, כדי לוודא שאנחנו לא חוטאים למטרה [...]

בכתבה המלאה שעלתה בטור שלי ב"הארץ" אני דנה בשאלה מה הוא אושר, מה היא הצלחה, היא משיגים אותם, מה התנאים שצריך לוודא שיש- כדי שאלה יתקיימו, ומה התפקיד שלנו ההורים והמחנכים בתוך כל זה."אדם מצליח הוא מי שיודע לדייק את מבוקשו בעולם דינמי, ויש לו את הכלים להשיג זאת. הוא אף יהיה מאושר אם יבין מה ממלא אותו במשמעות ויקיים זאת."


נשאלת השאלה מה ילד צריך שיהיה באמתחתו, כדי להיות אדם כזה?


כדי שאדם יוכל לדייק את מבוקשו עליו להכיר את עצמו טוב, ומוטב שיתחיל בהיכרות הזו כבר מילדותו.

[...] פחות רלוונטי ללמד ילדים ידע דיסציפלינרי, אלא חשוב יותר ללמד אותם איך ללמוד.

[...] חשובה אף יותר מאלה היא היכולת להתמודד עם כישלונות, תסכולים ואכזבות, וכמוה גם היכולת לעבוד יחד בצורה נכונה (עם קולגות ובזוגיות למשל). אלה מצבים שדורשים מיומנויות רגשיות וחברתיות משוכללות, שקיומן מנבא הצלחה באקדמיה, במערכות יחסים ובקריירה [...] הבעיה היא שזהו לא דבר שלומדים בשיעור או בחוג; מיומנויות רגשיות וחברתיות הן דבר שלומדים דווקא בין השורות, כשקורים החיים.


אז איך מלמדים ילדים להיות מאושרים? - הכל מתחיל בבית


הנה 4 התנאים, פירוט מלא שלהם בכתבה המלאה:

  1. אותנטיות

  2. מרחב בטוח

  3. מודלינג

  4. כבוד ליַלְדוּת


בכלל, עודדו את הילדים להעיז, לחקור, להיפגע, להתאכזב, לשמוח, לצאת מדעתם, לחזור לדעתם, לגעת, לשאול, להיות. תנו לגיטימציה לכל קשת הרגשות בבית, בגן ובביה"ס, בהכלה ובקבלה תוך כדי ויסות. ילדים שזוכים לסביבה מאפשרת כזו - יכולים להפוך למבוגרים בריאים, שיודעים לקיים יחסים משמעותיים עם עצמם ועם האחר. וזה הרי הבסיס להצלחה בכל תחום בחיים, בעבודה, ובזוגיות. אל תפעלו על טייס אוטומטי, אפשר ללמוד לנהוג אחרת, רק צריך לתת על זה מספיק את הדעת.


בואו לפייסבוק שלי כדי לעקוב ולהשאר מעודכנים בכל התכנים