Child Reading in the Grass

מה תרצו לדעת?

מה זה מלטונין?

חשבתם פעם איך הגוף שלנו יודע שבלילה ישנים וביום ערים? התשובה: הורמונים.
מלטונין הוא הורמון, שבלשון העם מכונה "הורמון השינה" כי הוא באמת משרה שינה על גוף האדם. בהיעדרו - עשוי קשה יותר להירדם, וגם איכות השינה תהיה רדודה.

המלטונין מופרש ע"י בלוטת האיצטרובל במוח, אשר היא זו שמודיעה לגוף מתי יום ומתי לילה. איך היא יודעת? העין מודיעה לה. היא קולטת את האור שבסביבה, משדרת להיפותלמוס (אזור במוח) את המסר "עכשיו אור", והוא מתרגם את זה לפעולה. הוא מפעיל את בלוטת האיצטרובל, בהתאם לכמות האור שיש בחוץ, והוא מפריש חומרים בהתאם. סרטונין ומלטונין הם שני חומרים שמופרשים בגופינו מבלוטת האיצטרובל, והאיזון בינהם הוא שמסדר את מנגנון השינה והעירות של כולנו. גם של ילדים.

מכאן שכחשוך - יופרש יותר מלטונין.

כל יועצת שינה מקצועית אמורה לשלוט בנושא ההורמונלי בגופם של ילדים, ולהבין מתי המלטונין מגיע לשיאו, מתי לנקודת השפל, מה לעשות כדי להגביר את הפרשתו, ובאיזה גיל יש טעם בכלל לעבוד על זה. 

 

מה זו "עייפות יתר" ולמה כדאי להימנע ממנה?

כשתינוק/ילד ער יותר מדי זמן, נעשה עייף, אבל לא מצליח לישון או לא מקבל את התנאים האידיאליים לישון בהם - הוא מתחיל לצבור חוסר בשעות שינה, ולגרור עייפות. המצב הזה מכונה בעגה המקצועית בעולם ייעוצי השינה "עייפות יתר". זהו מצב מאוד קשה לפעוט ולהוריו כי מורגש בה תסכול גדול: הילד יהיה מאוד עייף אבל לא יצליח להירדם. הוא יאבק בעצמו, יעיר את עצמו, יהיה לפתע פעיל במיוחד (על אף שגופו טרוט מעייפות), ויהיה חסר סבלנות. מצב של עייפות יתר מפריע להירדם וגם עשוי להשפיע על איכות השינה לאחר שכבר מצליחים לישון. כדאי להימנע ממנו ע"י בניית סדר יום תואם גיל, ויצירת הרגלי שינה בריאים. ייעוץ שינה מקצועי, ושמותאם לצרכי כל ילד, עוזר בכל אלה.

 

מה זה "חלונות שינה" ו"חלונות עירות"?

חלון שינה - הוא שם עממי לזמן האידיאלי להשכיב תינוק/ילד לישון. בזמן הזה הפעוט אמור להיות עייף מספיק כדי לישון, אך לא עייף מדי כדי לסבול מעייפות יתר. 

חלון ערות - הוא טווח הזמן התקין שבו תינוק/פעוט יכול להישאר ער, מבלי לסבול מעייפות יתר.

שימו לב! אני יודעת שהרשת מציעה טבלאות של חלונות שינה ועירות לפי גיל, והן דבר נחמד אבל חשוב לא להתייחס אליו ככזה ראה וקדש. לצד האומדנים חשוב לאתר סימני עייפות ולהתאים את סדר היום שלכם לצרכי הילד הספציפי שלכם! כל תינוק הוא עולם שלם ומיוחד, ולא יתכן שלו"ז זהה יתאים לכל הילדים בני אותו גיל. כיועצת שינה, אני עוזרת להורים לבנות סדר יום שתואם את הגיל וגם את צרכיו של הילד שלהם, בהתאמה לצרכי הבית כולו. מדובר בתהליך למידה כי נדרש זמן לקרוא את הילד, ולתרגם את זה למעשים בזמן המתאים. להמלצה על חלונות שינה ועירות לפני גיל, כאמדן בלבד, לחצו כאן.


 

איך בונים סדר יום לתינוק?

זוהי שאלה רווחת בקרב הרבה הורים טריים. חשוב לדעת שלפעמים לוקח זמן (מספר חודשים) עד שמצליחים לבנות שיגרה קבועה ממש, וזה בסדר. סדר היום של התינוק תלוי בהמון פרמטרים, ביניהם, ואולי העיקרי שבהם, הוא בשלותו הפיזית. היא מושפעת מרמת ההורמונים המופרשים בגופו, מגודל קיבתו, מצרכיו המוטוריים, ועוד. חשוב לגלות גמישות לצרכיו המשתנים של התינוק הנולד בחודשים הראשונים, תוך כדי שמנסים לבנות סדר יום מותאם לגילו. אני מאמינה באכילה ושינה על בסיס דרישה, לפחות בחודשים הראשונים לחיים, ורק מאוחר יותר להתחיל לבסס הרגלים שנתמכים בזמן. הכלים שאני מלמדת הורים, כיועצת שינה וגם כמדריכת שפת התינוקות, עוזרים מאוד לזהות את צרכיו של התינוק מיום היוולדו ומלמדים איך לתת להם מענה מדוייק. כזה שיבטיח תינוק רגוע יותר, והורה בטוח בעצמו. השלווה הזו מהווה קרקע בריאה לתחילת יחסים עם תינוק שרק נולד, ועל בסיסה אפשר ללמד הרגלים בהמשך, ולבנות סדר יום יותר מובנה. 

חשוב לומר שגם בגיל צעיר מאוד- לא יזיק לקיים "טקס שינה" נעים לפני השינה, והפרדה ברורה בין יום ולילה. זאת כדי לעזור לגוף התינוק להתמסר לשינה, ולעירות, בזמן שתואם את המציאות.

 

לאיזה גיל מתאים ייעוץ שינה?

זו שאלה מאוד חשובה, שתכתיב גם את תוצאות הייעוץ. למה הכוונה?

בעקרון, אפשר לעשות ייעוץ שינה לכל הגילאים (בהנחה והיועצת מוסמכת לכך). אבל הישגי התהליך בהכרח יהיו שונים בכל גיל.

אסור בעיניי לקיים תהליכים אגרסיביים לתינוק בן חודשיים למשל, אבל בהחלט אפשר לעזור להוריו ולו לישון טוב יותר. לכן - מותר ורצוי לפנות ליועצת שמוסמכת לעבוד עם גיל כזה, אבל להגדיר מטרה ריאלית ושתואמת את גילו.

פעוטות בגיל שנה וחצי, שנתיים, שלוש ויותר - גם הם יכולים להיתרם מאוד מייעוץ שינה, שאופיו יהיה יותר התנהגותי חינוכי. רצוי שיועצת השינה לגילאים כאלה תהיה גם מוסמכת לעסוק בהדרכת הורים, ומוטב אם יהיה לה גם רקע אקדמי בעולם החינוך לגיל הרך בכלל. זאת משום שבייעוץ שינה לגילאים הבוגרים (מעל שנה) יש חלק ארי שהוא חינוכי, לצד החלק האורגני.

אני מוסמכת לייעץ לגילאי לידה והלאה, ומתאימה את אופן עבודתי לגיל הילד.

 

למה צריך יועצת שינה?

פעם הרי לא היו ייעוצי שינה וכולם הסתדרו מצויין, לא?
אז קודם כל - לא. לא כולם הסתדרו מצוין. פשוט פחות דיברו על זה. ודבר שני - אלה שכן הסתדרו מצוין, עשו זאת לרוב בזכות צורת החיים השבטית שפחות נהוגה בעשורים האחרונים. בעבר, הרבה נשים בילו עם ילדים עוד בטרם הן היו אימהות בעצמן, כי הן גידלו את אחיהן הצעירים או שמרו על תינוקות של בני משפחה אחרים שגרים קרוב. הן הרבו להקשיב לבכי ולמדו להגיב לו, הן רכשו ביטחון שהיום חסר להרבה הורים צעירים, והייתה להן תמיד כתובת וותיקה ומנוסה להיוועץ בה.

כיום, החיים המודרניים לא מאפשרים לנו להתמסר ללמידת צרכי התינוקות כפי שהיינו רוצים. אנחנו עסוקים בקריירה לצד גידול הילדים, ולא מתעסקים בשאלות האלה עד שהן באות לפיתחנו רק כשאנחנו בעצמנו נעשים הורים. ברגע האמת אנחנו נאלמים מול ים השאלות שצפות, ומתחילים לנחש מה לעשות. חלק מההורים נשארים בסבל הזה עד שהילד גדל, ובינתיים מרגישים הורים גרועים (או סתם עייפים), וחלק מהם מחפשים מידע ברשת. הבעיה היא שברשת יש יותר מדי מידע, והוא מבלבל (בעיה מוכרת לכולנו מעוד תחומים, לאו דווקא שינת תינוקות). קשה להחליט איזו גישה מתאימה, ואיך להתאים אותה לילד שלכם. כדי לא להישאר עם תחושת חוסר הביטחון הזו, וכדי להיות בטוחים שעשיתם המקסימום שאפשר כדי להיטיב עם שינת הילד - כדאי לגשת ליועצת שינה. זהו תחום מומחיות נישתי בתוך עולם החינוך, ואם הוא מקצועי, הוא יכול מאוד לעזור להורים עייפים.

אני ממליצה לבחור ביועצת שינה שהיא גם מדריכת הורים, ומוטב אם מומחית בעוד תחומים שקשורים לגיל הרך. זאת משום שהשינה היא חלק משלם, שכדאי להבין בו.

 

מתי כדאי לקחת ייעוץ שינה?

אם אתם מרגישים אבודים נוכח הקשיים סביב השינה של ילדכם, ולא משנה בן כמה הוא - פנו ליועצת שינה. אם היא מציעה שיחת איבחון, כמוני, בשיחה הזו כבר תבינו ביחד האם מדובר במקרה שייעוץ שינה יוכל לעזור בו, או לא. יועצת מקצועית תדע לשאול את השאלות הנכונות, ותתחשב בגיל הילד, כדי להתאים לכם את סוג ההדרכה שאתם באמת צריכים. היא גם תדע להגיד אם מדובר בקשיים נורמליים שתואמים לגיל ושיחלפו ללא התערבות. ייעוץ שינה במתכונות שונות ובגישות שונות , יכול להתאים לכל הגילים. החל מגיל לידה ואפילו בגיל 6 שנים. מבולבלים? השאירו לי פרטים, ואני אחזור אליכם לשיחת איבחון ללא עלות. משם נתקדם בהתאם.

 

האם אפשר לעשות "ייעוץ שינה" ולהמשיך להניק?

התשובה היא - כן. בוודאי.

לא צריכים להפסיק להניק כדי לישון טוב. זו אמונה שגויה לחלוטין וחשוב לי להבהיר זאת. כל מה שצריך זה לבחור ביועצת שתומכת בהנקה, ויודעת לבנות הרגלי שינה טובים בדרך לעצמאות, לצד ההנקה שנשארת.

 

האם קיימים מקרים של ייעוץ שינה בלי בכי?

זוהי שאלת השאלות שנישאלת בכל שיחת הכרות. 

התשובה היא - כן. קיימים. אבל האם אפשר להבטיח מראש שזה יהיה המקרה שלכם? ממש ממש לא. ומי שמבטיח לכם את זה מראש- תחשדו בו.

 

יש גישות עבודה אגרסיביות יותר ופחות, יש אסטרטגיות ושיטות השכבה שדוגלות בהתעלמות מבכי ויש שתומכות בו, יש ילדים שזורמים יותר עם השינוי כי הטיימינג היה מוצלח או הטמפרמנט שלו נוח יותר, יש הורים שמשדרים ביטחון רב לילד וזה בעצמו מפחית את הצורך לבכות. כך או כך, ומדורג ככל שיהיה התהליך - אין לדעת כמה התנגדות הוא יעורר בילד, עד שמתחילים לעבוד.

 

בכל תהליך חינוכי, ובמיוחד בשינוי הרגלי שינה, צפויה התנגדות. ילדים מביעים התנגדותם בצורת בכי כי זה לרוב גם מה שעובד להם. הלוא, עד כה הוכח לילדכם שכשהוא בוכה מספיק חזק- אתם מגיבים בצורה מסויימת, שאותה הוא רוצה לשחזר (מעבירים אותו למיטתכם / מניקים למרות שהוא לא זקוק למזון / מרדימים בידיים / קופצים איתו על כדור פזיו, וכו').

אם כן, מה הפלא שהוא בוכה כשמנסים ליצור שינוי בהרגליו? מבחינתו כל שינוי הוא הרעת תנאים. עלינו ללמד אותו בסבלנות ועם הרבה תמיכה- שהשינוי הבא עליו הוא דווקא לטובה. אם הוא יבכה בדרך על היעד- נכיל את זה, נגיב לזה בגבול, תמיד נהיה שם בשבילו, לא ננטוש, אבל לא נציית בהכרח למה שהתרגל לקבל, שכן - באנו לייצר שינוי.

מה שחשוב בכל ההתייחסות לבכי הוא לבחור ביועצת שינה שלא תומכת בנטישת התינוק הבוכה בחדרו מהיום הראשון לתהליך, כאסטרטגיית עבודה.  אם בכוונתכם לעשות כך - אל תיגשו ליועצת. לא בשביל זה קיים המקצוע. תוכלו לעשות זאת בעצמכם ולחסוך את הכסף של הייעוץ (כתבה שלי על הנושא, שהתפרסמה ב"הארץ").

החכמה בייעוץ שינה איכותי, היא לתפור את הפתרון ההולם ביותר למקרה הספציפי המדובר, ותמיד תוך התחשבות בגיל וביכולות הנפשות הפועלות. אם עובדים כך, בזהירות ובהדרגה - רוב הסיכויים שתהיה גם פחות התנגדות. ואם היא תהיה - חשוב להתייחס אליה, ברגישות לצד נחישות, אבל להתייחס בהחלט. 

 

חשוב להבין שבכי הוא שפה. לא צריך להיבהל ממנו, אבל בהחלט חשוב להקשיב לו, וללמוד מה הצורך שמאחוריו. בהתאם להבנה הזו - מגיבים. 

 

בייעוץ שינה שפוי אנחנו מוצאים את האיזון בין הנחישות לרגישות, ובוחרים איך להגיב לבכי קשה, אם יגיע, באופן שתהיו שלמים איתו. 

ככלל - אני לא בעד פתרונות מהירים שמשאירים צלקת בנפש הילד. מעדיפה יותר זמן תמורת פחות דמעות. וכשהן מגיעות - אני בעד לגבש אסטרטגיית התמודדות איתן, שתהיה עקבית, ברורה, מכילה, חזקה, אחראית, ומלאת ביטחון.

 

לחצו כאן כדי לקרוא מה דעתי על ייעוצי שינה שמבטיחים תוצאות מהירות תמורת נטישת תינוק בוכה בחדר, וביקורת על ייעוצי שינה שמבטיחים תהליך מלא ללא בכי.


 

איך בוחרים יועצת שינה?

שוק ייעוצי השינה מוצף מאוד ולא מבוקר. זה מבלבל ומקשה על ההורה העייף לבחור את היועצת המתאימה לו כשהוא זקוק לה. 

גם המחירים לייעוצים כאלה נעים בטווח מאוד רחב, כזה שאפילו מחשיד כי מזמין תהיות כמו: "למה יועצת אחת גובה 500 ש"ח והשנייה 2000 ש"ח?" או "למה אצל יועצת אחת יש ליווי של שבועיים בלבד, ואצל האחרת חודשיים שלמים? האם הפרמטרים האלה מעידים על איכות התהליך ועל הפופולריות של היועצת?". 

 

בנוסף, יש ביקורת נוקבת על ייעוצי שינה אגרסיביים (ובצדק), שרק מוסיפה על הבלבול. בטוח שמעתם על סלב'ז שפנו ליועצת שינה מוכרת, ובזכותה לימדו את תינוקם להרדם בעצמו ללילה שלם תוך מספר ימים בלבד. רבים מגנים תהליכים "בזק" כאלה, והדבר משאיר סימן שאלה גדול על כל תחום ייעוצי השינה.

 

בתוך עמי אני חיה, ושומעת את השיח על התחום. אני מבינה את הדילמה שהרבה הורים ניצבים בפניה : הם עייפים ובטוחים שמשהו תקול בהתנהלות שלהם עם שינת ילדם, אבל פוחדים לגשת לייעוץ לא ראוי. יקר מדי, זול מדי, רשלני מדי, אגרסיבי מדי, או כזה שלא שווה כלום.

 

לכן אמנה כאן מספר פרמטרים שחשוב בעיניי לקחת בחשבון בואכם לבחור יועצת שינה, ובכלל, להתלבט אם ללכת על ייעוץ שינה:

חשבו עם עצמכם האם בכלל יש קושי אמיתי שאתם מרגישים ורוצים לפתור, או שאתם סתם נשאבים אחרי האופנה לגשת לייעוץ על כל דבר. לא כולם זקוקים לייעוץ שינה, וזה לגמרי בסדר לחכות שהדברים יסתדרו מעצמם. לפעמים זה קורה. לא חייבים לאמן תינוק להרדים את עצמו אם טוב לכם לעזור לו להרדם. לא הכרחי להפריד הנקה משינה אם זה לא מפריע לך להתעורר להניק תדיר. לא נורא אם תישנו יחד באותה מיטה עד שיגדל וירצה לצאת ממנה מיוזמתו אם לכולכם טוב עם זה (ובהנחה שאתם שומרים על הנחיות הבטיחות בשינה של משרד הבריאות).
כשאתם מרגישים שיש קושי - אז יש בעיה. וכשיש בעיה- אז שווה להיוועץ עם גורם מקצועי כיד לפתור אותה באופן הולם.

חשבו עם עצמכם האם יש מספיק מוטיבציה לטפל בשינה בנקודת זמן זו. ייעוץ שינה הוא תהליך שדורש נחישות רבה וסבלנות, כדי שיהיה איכותי. אם אתם בתקופת מעבר קשה, גירושים, או בדיוק אחרי לידה - לא בטוחה שזה הזמן לטפל בבעיות רציניות. ואולי כן. שאלו את עצמכם עד כמה אתם רוצים בשינוי עכשיו. אם לא מאוד - אל תיגשו לייעוץ כרגע. חכו עם זה, ובינתיים הרשמו לרשימת הדיוור שלי כדי לקבל כתובת למייל וללמוד קצת על שינת ילדים.

אם בחרתם ללכת על ייעוץ שינה, נשאר לבחור אצל מי זה יהיה. שוטטו באינטרנט וברשתות החברתיות, דברו עם הורים שכבר עשו ייעוץ מוצלח, ואספו את כל השמות שאתם נתקלים בהם. חקרו על כל יועצת קצת. חפשו באתר שלה מה היא כותבת, מה היא יודעת על התחום ומה היא גישתה לשינת ילדים. רק אם אתם מתחברים אליה - התקדמו הלאה.

בדקו מה היא למדה. אל תיגשו ליועצות שינה לא מוסמכות, או לכאלה שאין להן רקע מכובד על הגיל הרך מעבר לשינה פרופר. שינה היא חלק משלם וחשוב להיוועץ בגורם שמבין את התפתחות הילד, ואת צרכיו השונים בגיל הרלוונטי.

בקשו שיחת הכרות כדי לשמוע את קולה של יועצת השינה, וכדי להרגיש האם יש חיבור ביניכם. האם אתם אוהבים את האופן בו היא מנחה שיח. שאלו מה היא גישתה לבכי, כמה חופש היא מאפשרת בבניית הפיתרון ליעד, איך היא עובדת. שאלו מה היא מבטיחה ומה לא. היזהרו מהבטחות קיצוניות ומקסמים מחשידים. אם הרגשתם בנוח אחרי כל אלה - לכו על זה.

 

איך עובד ייעוץ שינה?

יש המון מודלים לייעוץ שינה. לא כולם מתאימים לכולם, ולא כולם נכונים לכל גיל. בשנים האחרונות אני עובדת המון אונליין וזה עובד נפלא. זה חוסך עלויות של חניה, בייביסטר ונסיעות לשני הצדדים, כך שעלות הייעוץ הופכת למשתלמת יותר. הקונספט הזה גם מאפשר לכם להישאר בבית, באזור הנוחות שלכם, ולשוחח עם היועצת ישר מהסלון, בצורה חופשית ולא מכבידה.

יש גם אפשרות שאגיע הביתה, או שתגיעו אליי לקליניקה, בעלות נוספת.

עקרונית, בייעוץ שינה לילד בריא - אין צורך לפגוש את הילד אלא את הוריו. נשמע מוזר? הרי מדברים עליו, אז איך יתכן שהוא לא נוכח במפגש? אסביר:

ייעוץ שינה הוא תהליך חינוכי התנהגותי, ומי שמנהיג אותו הוא ההורה. בדיוק כמו שלהדרכת הורים לא ניגשים עם הילד, גם בייעוץ שינה אין צורך בנוכחותו. הוא לא זקוק לאיבחון (אלא אם מדובר בייעוץ מסוג אחר, שכולל למשל ליווי התפתחותי ומוטורי. או אז צריך לעבוד עם גופו של הילד, ופחות על הרגליו). מי שזקוק להכוונה הוא ההורה המחנך, ולכן רק הוא שצריך להיות נוכח בשיח.

תיאור הילד, הרגליו, והדיניהק בינו לבין הוריו - מקבלת מקום מרכזי בשיח ובשאלון המקדים לו. על פי כל אלה נרקמת תכנית עבודה, שמתאימה להורה.

בניתי עבורכם מספר מסלולי ייעוץ שינה,

 כדי לאפשר מענה גמיש לכל סוגי המשפחות. הנה חלק מהם:

ייעוץ שינה חד פעמי - שאלון מקדים + שיחת ייעוץ ארוכה, ללא ליווי צמוד אחריה.

ייעוץ שינה מלא VIP - שאלון מקדים + שיחת ייעוץ ארוכה + ליווי צמוד לאורך זמן.

ייעוץ שינה בהתכתבות - שאלון מורחב על בסיסו נבנית תכנית שינה מותאמת וייחודית לכם. 

ייעוץ שינה שכולל הדרכת הורים : למקרים שבהם מדובר גם בקושי כללי בהצבת גבולות, פרידות ועוד.

לפרטים על מסלולי הייעוצים שלי לחצו כאן.

 

כמה זמן אורך תהליך של ייעוץ שינה?

קשה להבטיח פרק זמן שאחריו יושגו כל היעדים, היות והדבר תלוי בפרמטרים רבים. בינהם: שיתוף הפעולה של ההורים, מזג ובשלות הילד, השלב ההתפתחותי בו הוא נמצא, פניותכם הרגשית, מידת ההדרגתיות בה בחרנו. ועוד הפתעות שהחיים מזמנים: מחלות ילדים, קפיצות התפתחותיות, שיניים חדשות, לידת אח חדש ושאר שינויים שעשויים להשפיע על חיי הילד. במצב סטרילי ובו כולם משתפים פעולה באופן מלא, ואין בעיות הפרעות מיוחדות - ייעוץ שינה איכותי עשוי להסתיים תוך מספר ימים עד מספר שבועות.

יש סוגי ייעוץ אחרים בשוק אשר מבטיחים הישגים תוך פחות משבוע. הבטחה כזו אפשרית, אך כדי לעמוד בה נדרש לרוב לנהל תהליך אגרסיבי מאוד מול הילד, ולזה יש מחיר - פגיעה בנפשו. בעיניי, לא כל מטרה מקדשת את אמצעיה, ולכן, אינני עובדת במרוץ אחרי הזמן. 

לייעוצים שלי נדרשת סבלנות למען תהליך שפוי, אחראי, שמשיג תוצאות איכותיות, ושנעשית בו למידה משמעותית לילד ולהורה.

 

מתי להעביר תינוק למיטת מעבר?

אין חוק שמכתיב מתי זה הזמן להיפרד מהלול. 

כל עוד הילד לא מסוגל (פיסית) לתפס על הסורגים וליפול מהלול לריצפה - אפשר להישאר לישון בה.

אגב, כשנפרדים ממיטת התינוק למיטת בוגר - לא מוכרחים לעבור דרך "מיטת מעבר". יתרונותיה רבים אבל הרבה פעמים אפשר בלעדיהם ליצור סביבת שינה בטיחותית מספיק עבור הפעוט, וכך לחסוך בעלויות.

בכל מקרה, דעו, שהשלב בו מחליפים מיטה, הוא משמעותי עבור הילד, וחשוב לתווך אותו בצורה חכמה, וכדאי בתכנון מראש.

 

מתי להעביר תינוק מחדר ההורים לחדר משלו?

על פי הנחיות הבטיחות בשינה של משרד הבריאות הישראלי, והאיגוד האמריקאי לרפואת ילדים, מומלץ לישון עם התינוק בחדר משותף (אך לא במיטה משותפת, מטעמי בטיחות), בשנה הראשונה לחיו. בפועל - הרבה הורים מפרידים חדרים הרבה קודם. לפעמים השהות המשותפת בחדר מיטיבה עם שינת הילד ומאפשרת להורים לגשת אליו בנוחות כשהוא מתעורר וזקוק לעזרתם. לילדים אחרים השהות בחדר המשותף מתחילה דווקא להפריע לשינה רציפה ואז כדאי לשקול להוציא אותם לחדר משלהם. בכל מקרה, כדאי שהמעבר יעשה בצורה מתווכת ומדורגת (ניתן להתייעץ על אופן המעבר עם יועצת שינה), ובזמן הנכון לילד ולכם.

 

האם כדאי לעודד לינת אחים (אחים שישנים באותו חדר)?

אין תשובה חד משמעית לשאלה הזו, כיוון שהיא תלויה בערכי ההורים ובעוד שיקולים שהם לוקחים בחשבון. חשוב לדעת, שלינת אחים טומנת בחובה יתרונות רבים לצד אתגרים. הורה שבחר לאפשר שינה בחדר משותף צריך להציב גבולות ברורים לכך כדי למנוע "קרנבל" לילי. אני בד"כ תומכת ברעיון שאחים ישנו באותו חדר, עד הגיל בו אחד מהם כבר זקוק לפרטיות. אני חושבת שלרעיון הלינה המשותפת יש יותר יתרונות מחסרונות, אבל לא בכל זמן ולא לכל בית. להתייעצות בנושא אפשר לפנות אליי ונחליט ביחד האם זה נכון לכם ואיך עושים את זה

 

למה התינוק שלי לא ישן יותר מ- 20 דקות / 40 דקות?

 

שינת בני האדם, ובכך גם של תינוקות, בנויה ממחזורים. אורכם משתנה עם הגיל. בינהם - כולנו מקיצים קלות, גם אם לא זוכרים את זה. תינוק שיודע להירדם בעצמו בתחילת הלילה, ידע גם לצלול בחזרה לשינה אם יקיץ בין מחזורי השינה. תינוק שלא יודע לעשות זאת - יקרא לעזרה בסיום כל מחזור שינה, או אף חמור מזה - בין פרקי שינה שבונים כל מחזור. תינוק שלא מצליח לישון רצוף יותר מ - 20 או 40 דק' כנראה לא יודע להירדם בעצמו. 

 

מה זה ייעוץ גמילה מחיתולים?

ייעוץ גמילה מחיתולים הוא נישה מקצועית בתוך עולם הדרכות ההורים. אם התחלתם גמילה מחיתולים עם ילדכם והסתבכתם , אם הוא מפספס כבר תקופה ארוכה ומסרב לשתף פעולה עם הגמילה, אם הוא פיתח חרדת אסלה, אם הוא לא מוכן להיפרד מהטיטול, אם הוא רוצה לעשות קקי רק בתחתונים, או אם חלה ריגרסיה בגמילה שכבר צלחה - כל אלה, ועוד, הן סיבות לגשת לייעוץ אצל יועצת גמילה מחיתולים המוסמכת לכך. מוטב אם היא תהיה גם מדריכת הורים מוסמכת, שיודעת לבחון את המצב באופן הוליסטי גם מחוץ להקשר.

הרטבות לילה הן קושי נוסף ושכיח בתוך עולם הגמילה מהחיתולים, והוא מטריד הורים וילדים רבים משנדמה. גם בעניין הזה ניתן להתייעץ עם יועצת גמילה מחיתולים, וללמוד מה אפשר לעשות כדי להקל על המצב ולהתמודד איתו נכון.

ייעוץ גמילה מחיתולים עובד באופן שדומה להדרכת הורים - מדובר בשיחת הדרכה, ולפעמים יש גם ליווי אחריה. ניתן לבצע את שיחת הייעוץ בביתכם, בקליניקה, או אונליין בוידאו לייב.

 

מתי צריך ייעוץ גמילה מחיתולים?

 

אני בעד להקדים ולהתייעץ עם יועצת גמילה מחיתולים , עוד בטרם התחלתם את הגמילה. זאת משום שיש המון מה לדעת על זיהוי סימני הבשלות, והכנת הילד לתהליך לפני שהוא מתחיל. אם כבר התחלתם והסתבכתם - תמיד תוכלו לפנות אליי, אול יועצת גמילה מחיתולים מוסמכת, וכדאי שהיא תהיה גם מדריכת הורים, לקבל עצה והכוונה.

 

עד איזה גיל נורמלי שילד מרטיב במיטה?

 

כ-20% מהילדים מרטיבים בלילה אפילו עד גיל 5. אחרי גיל 5 נרשמת ירידה ספונטנית של כ- 15% ללא שום התערבות. נהוג להתחיל לערוך בדיקות ולהתייעץ בנושא הרטבות הלילה החל מגיל 3-4, כדי לשלול קושי בריאותי או אחר, שלא יגדל להיות בעיה שקשה להיפתר ממנה ותיגרר עד לבגרות. מטפלים בהרטבות לילה רק אחרי שהילד נגמל מחיתולים ביום.

 

מה זה חרדת אסלה?

"חרדת אסלה" או "פחד מאסלה" הוא כינוי לתופעה בה ילד נרתע מישיבה על האסלה לעשיית צרכיו. תופעה זו לא נחשבת "אנקופרזיס".

 

מה זה אנקופרזיס?

רבים טועים לחשוב שאנקופרזיס זהו שם נרדף לחרדת אסלה, או לכל קושי של ילדים להתפנות בחדר השירותים. זה לא נכון. אנקופרזיס היא "התלכלכות בצואה" שקורת באופן לא רצוני, ללא שליטה על הסוגרים. ילד שמסרב באופן מודע ומכוון להתפנות בסיר או באסלה, לא סובל בהכרח מאנקופרזיס, שכן, הוא שולט היטב בסוגריו, ובוחר מתי ואיפה להרפות אותם.

 

למה הילד שלי לא מצליח להיגמל מחיתולים?

יש המון סיבות לסיבוכים בגמילה מחיתולים. לפעמים הקושי הוא רגשי, לפעמים או אורגני ולפעמים התנהגותי. בייעוץ גמילה מחיתולים, לצד בירורים רפואיים, ניתן ללמוד על מקור הקושי ולטפל בו בהתאם. למשל: יש ילדים שהתחילו את תהליך הגמילה מהחיתולים לפני שהיו בשלים לו. מצב כזה עשוי ליצור עכבות ולעורר חוסר שיתוף פעולה של הילד בתהליך. ילדים אחרים דווקא רוצים מאוד לשתף פעולה, אבל לא מצליחים. "בורח" להם פיפי או קקי בתחתונים. במצבים אחרים - הילד עושה רק פיפי במקום הראוי , אבל קקי הוא "שומר" בבטן ומפח עצירויות. לכל בעיה טיפול אחר. כדי להבין מה מתאים ביותר למקרה שלכם כדאי לגשת ליועצת גמילה מחיתולים מוסמכת שהיא גם מדריכת הורים המתמחה בגיל הרך.

 

מה זה שפת התינוקות?

תינוקות לכאורה לא מדברים. הם בוכים, אבל בכיים הוא ממש שפה אם יודעים לפענח אותו. גם תנועות גופם וקולות נוספים שהם משמיעים טרום-בכי, הם צורת תקשורת שאם יודעים לקרוא אותה נכון - אפשר ממש להבין אותם ולהיענות להם באופן מדוייק. 

אני מדריכה מוסמכת לשפת התינוקות "דנסטן" , ומורשת להעביר סדנאות שלה עבור הורים ואנשי חינוך. זוהי שפה שנחקרה מדעית, והוכחה כתקפה בין אלפי תינוקות בעולם ללא תלות בגזע, מין, שפה, לאום או מיקום גיאוגרפי. היא מבוססת על אינטואיציה, ואף משכללת אותה. ניתן ללמוד את השפה עוד בטרם נולד לכם התינוק, כדי שכשיגיח לעולם כבר תוכלו להבין אותו מיד, ולא תצטרכו לנחש מה הוא צריך כשהוא צורח. השפה תומכת בהנקה, ובהאכלה לפי דרישה. היא תומכת בהרגלי שינה טובים החל מהיום הראשון לחיים, והיא מתאימה לאימהות ואבות כאחד. בסדנה שאני מעבירה (אונליין או פרונטלית) אני מלמדת את רזי השפה, את הסימנים הנילווים לה, ומה עושים עם כל צורך שהתינוק מאותת עליו. מי שרוכש את הסדנה הזו מקבל גם דיסק-און-קי ובו קבצי וידאו לתירגול השפה בבית. בנוסף, אני מלווה את ההורים המתאמנים בשפה גם אחרי הסדנה עצמה, כדי שיוכלו להשתפשף בה עד שירגישו עצמאיים בה.

 

עד איזה גיל שפת התינוקות מדוברת?

שפת התינוקות "דנסטן" נמצאת אצל כל תינוק, ואם המבוגר המטפל בו יודע להבין אותה - אז השפה תישמר אפילו עד גיל שנה. כי התינוק מבין, באופן לא מודע, שמשתלם לו להמשיך לתקשר לפיה, שכן, הוא מקבל מענה לצרכיו. זה עובד לו. כמדריכת מוסמכת של שפת התינוקות "דנסטן" אני ממליצה ללמוד את השפה בסדנה המלאה - עוד בטרם התינוק נולד, או מיד אחר הלידה, ועד גיל 4 חודשים. זאת משום שבחודשים הראשונים לחיים השפה נוכחת באופן הברור ביותר. זה הזמן להשתמש בה. גם לגילאים מאוחרים יותר השימוש בשפה יכול להועיל. כתבו לי ונבדוק האם יש רלוונטיות ללמוד אותה, ובאיזה אופן.

 

מה זה הדרכת הורים ? מי צריך הדרכת הורים?

הדרכת הורים, כשמה כן היא, היא הנחייה/ליווי/הדרכה להורים אשר מעוניינים להתייעץ עם גורם מקצועי לגבי חינוך וגידול ילדיהם. בד"כ הדרכות הורים מתבצעות בצורת שיחות עם מדריכה המוסמכת לכך. אין מספר קבוע של שיחות הדרכה שחובה לבצע על מנת לקבל מענה הולם לצורך. לפעמים שיחת הדרכה אחת יכולה מאוד לעזור, ולפעמים דרושות מספר שיחות. לרוב, שיחת הדרכת הורים אורכת כשעה, והיא יכולה להתבצע אונליין (בוידאו, בלייב), או בקליניקה.

 

הדרכת הורים היא ענף בתחום החינוך שפונה להורים אשר רוצים להיטיב את היחסים שלהם עם ילדם, או לשפר את תיפקודם כהורים ולא יודעים איך לעשות זאת. ההדרכות יכולות לגעת בנושאים רבים ומגוונים, ובהתאמה, גם ההתמחויות של המדריכים בשוק.

 

דוגמאות לנושאים עבורם יש טעם לגשת להתייעצות עם מדריכת הורים:

מריבות בין אחים

קינאה בין אחים

קושי בהצבת גבולות

סמכות הורית

גירושין עם ילדים

כניסה לכיתה א'

קושי בפרידות

פחדים של ילדים

שקרים של ילדים

קשיים חברתיים של ילדים

אוירה משפחתית לא נעימה שרוצים להפוך להרמונית

מיניות בגיל הרך

חינוך

גמילה מחיתולים

שינה

 

איך בוחרים מדריכת הורים?

בואכם לחפש מדריכת הורים עבור קושי מסויים בהורות שלכם, כדאי למקד את החיפוש לפי גיל הילדים ותחומי התמחותה. אני ממליצה גם לשאול על הגישה החינוכית לפני שתיבחרו את המדריכה שלכם, שכן יש גישות רבות בחינוך, וחשוב לבחור אחת שתתאים לערכים שלכם. מדריכת הורים מקצועית תכיר גישות רבות ותדע להתאים את זו שהולמת את הבית שלכם. המדריכה לא אמורה ללמד אתכם שיטת חינוך אחת מסויימת, אלא לעזור לכם לזהות מה חשוב לכם, מה מפריע לכם באמת, מה הצרכים של הילד שלכם, ומה היעדים שאתם רוצים להציב להורות שלכם. בהתאם לכל אלה, היא תנחה אתכם בחיפוש אחר הדרך החינוכית שמתאימה לקול ההורי שלכם.

 

אני מדריכת הורים ויועצת משפחתית המוסמכת לעבוד על הורים לילדים בכל גיל. תחום ההתמחות שלי הוא הגיל הרך, בו אני ממוקצעת עוד מימי בתואר הראשון. בנוסף להכשרות אלה אני גם יועצת שינה ומדריכת שפת התינוקות. אני גם יועצת גמילה מוסמכת, ובגין כל אלה- באופן טבעי, רוב ההורים שניגשים אליי לייעוץ, הם הורים לילדים בגילאי לידה עד גיל 6.

 

למה הילדים לא מקשיבים לי?

הרבה הורים מתלוננים שילדם לא מקשיב להם. הם מתכוונים שהוא לא משתף פעולה עם דרישותיהם, או לא מציית לגבולות ואיסורים שהם מנסים להציב לו. "הוא שם עליי פס" זה משפט שאני שומעת הרבה בהדרכות.

חשוב להבין שאנחנו היינו שם קודם. המבוגר נכח בעולם עוד לפני שנולד לתוכו ילדו הצעיר. זה, האחרון, עיצב את התנהגותו בהתאם לטמפרמנט המולד שלו, אבל גם לפי מה שהסביבה לימדה אותו. ילד ש"לא מקשיב" להוריו כנראה רשם לעצמו חוויות איתם אשר הוכיחו לו שלמילה של הוריו אין יותר מדי תוקף. כלומר, המבוגר הוא שלא מציב גבול לעצמו, ולרוב לא עומד בהגבלות שאמנם אמר שיש. ילד חכם, שמתפתח תקין, לומד מזה שלמילים אין משמעות ולכן לא "מקשיב" להן.

סיבה נוספת היא- טיב היחסים.

ילדים הרבה פעמים מסרבים לשתף פעולה עם מבוגר שהם רוכשים לו פחות כבוד, משהיו יכולים אילו מערכת היחסים ביניהם הייתה מושתתת על דיאלוג בגובה עיניים. הורה שבונה יחסים כוחניים מדי עם ילדו, מלאי איסורים ללא פרופורציות, ולא מאפשר לו בחירה במקומות שניתן לעשות זאת - תופר תקשורת שיש בה הרבה אנטיגוניזם, תבוסה מול כוחניות, מלחמה על עצמאות ועיסוק רב מדי סביב שליטה. אלו, לא מקלים על נושא המשמעת, ובוודאי מכערים את היחסים.

 

האתגר בהורות המודרנית הוא להציב גבולות לצד חופש, במינון המדוייק. כזה שלא יאפשר אנרכיה בבית, אבל גם ישאיר מקום לבחירה עבור הילד.

 

הדרכת הורים בגישה הדיאלוגית לחינוך, בשילוב עם התיאוריה האדלריאנית (האידיבידואלית) תעזור לכם לעשות זאת הלכה למעשה.

 

מה הם סיכויי ההצלחה של הדרכת הורים?

איך מדריכה זרה, שלא מכירה את הילד שלי, תוכל לשנות לי את היחסים בבית ותשפר לי את החוויה כהורה?

רבים חושבים שהדרכת הורים היא הנחתת תיאוריה ושיטות קבועות על בתים שונים. לא כך הדבר.

הדרכה הורית כפי שאני רואה אותה, היא תהליך למידה וחיפוש של ההורה, אחר הדרך הנכונה להנהיג את המשפחה, בתיווך איש מקצוע שמבין בצרכי ילדים בגיל הרלוונטי. שום הדרכה לא נראית כמו קודמתה, משום שכל בית הוא אחר. מדריכת הורים עוזרת להורים לזקק את הקול ההורי שלהם, ולתרגם אותו מתיאוריה למעשים, באופן כזה שיתחשב גם בצרכים של הילדים. צרכים שאולי הורה לא רואה או לא מבין, משום שלא למד על הגיל הרך כפי שלמדה המדריכה. מדובר בידע, בשילוב עם פרקטיקה, אשר מותאמים לצורך של כל מקרה לגופו. אני רואה מדי שבוע את ההצלחות, ובעיקר את הביטחון שרוכישם הורים בזכות שיחות הדרכה. לרוב, הם פונים להדרכה כי הם אבודים או מוצאים את עצמם כעוסים מדי בהתנהלות עם הילדים שלהם, ולאחר שהם עוברים איזשהו תהליך (אפילו אם מאוד קצר) - הם חשים את השינוי בפועל, ובעיקר בחוויה.

 

אני מאוד ממליצה לכל הורה שמתלבט, שקשה לו, שמאבד את הביטחון לגבי החלטות בהורות שלו, שמרגיש אבוד ומבולבל מעודף המידע שיש ברשת - לפנות להדרכה. זהו תחום ייעוץ חשוב, שעדיין מתפתח, ושיש לו תרומה רבה לאיכות החיים של משפחות רבות.

 

שליחותי כמדריכת הורים היא לעשות אדפטציה לכל הידע שאני רוכשת בקריירה שלי, ולתרגם אותו לשפה שהורים יוכלו להבין ולהשתמש בה בפועל כדי להרגיש הורים טובים יותר. לא יתכן בעיניי שחינוך לגיל הרך נלמד באקדמיה רק לאנשי חינוך והוראהף בזמן שמחנכיו העיקריים של הילד הם הוריו. הם הם זקוקים באמת לידע ולכלים כדי לשבח את ההורות שלהם, ואת הילדות של ילדיהם. בשביל זה אני פה :)