• נופר לוטווין- הארץ

האם נכון לתת פרס לילדים על התנהגות טובה?


מתן עונשים על התנהגות לא טובה אינו דרך יעילה לחנך ילדים, אבל גם מתן פרסים - הצד השני של אותה המטבע - אינו מומלץ. הנה הסיבות לכך. כתבה שלי בעיתון "הארץ":

הורים רבים סבורים שאסטרטגיית הפרסים היא יעילה. אם החולדה של סקינר למדה ללחוץ על מתג כדי לקבל מזון, למה שמתכונת דומה לא תעבוד עם ילדים? נחלק להם חיזוקים חומריים על התנהגויות שנרצה לעודד, ונקבל ילדים צייתנים (אגב, האם זה מה שתאחלו להם להיות? אני לא).

אנחנו מספרים לעצמנו כמה התורה הזאת טובה כי קל למבוגר לבצע את חלקו בה. במקום להתעסק בליבת החינוך, כל שעליו לעשות הוא לרכוש כמה שוקולדים או עפרונות צבעוניים ולהעניק אותם לילדו כשזה מתנהג יפה. לפעמים זה אפילו מצליח, אז קשה לראות את הבעייתיות שבזה, מה גם שרובנו גדלנו כך בעצמנו, ולכן השיטה מרגישה מוכרת ויעילה, בדיוק כמו ענישה. אבל המציאות ומחקרים מוכיחים שפרסים לא עובדים לאורך זמן.

מדיניות של תגמולים בבית עשויה ליצור אנטיגוניזם מצד הילדים, משום שפרסים קוראים לריצוי וציות, שהם ההיפך ממה שילד מבקש. פגיעה בטיב היחסים עם ילדים בגלל פרסים ועונשים היא מחיר גבוה מדי ליחסים.

כשמתגמלים ילדים על היותם מנומסים, חולקים חפצים, משתפי פעולה, מגישי עזרה, או מכבדי סמכות - אנחנו למעשה מכבים את הנטיה הטבעית שלהם לרצות לעשות זאת מהסיבות הנכונות, מסבירה הפסיכולוגית אריקה רייסצ'ר. ילדים אמורים לעשות דברים כי צריך לעשות אותם, או כי מקובל לעשות אותם בחברה בה הם חיים, ולא כי זה יניב להם פרס. זה המסר שצריך לעבור בעיניי וכל שינוי שלו מעוות את המציאות. למשל, לתת גלידה לילד בגלל שעזר לחבר, מקלקל את עקרונות העזרה ההדדית.

עוזרים לחברים כי העזרה גורמת לנו לתחושת ערך, או כי אנחנו זוכים לחיוך נעים מהחבר הנעזר ובהעמקת החברות איתו. תפקיד המבוגר לכוון את הילד לשים לב לרווחים הנלווים הללו, ולא להתמקד בתמורה החומרית.

לא כל הפרסים לא יעילים. יכול להיות שלחלקכם זה מצליח והמטרה מושגת (אם כי אופתע לשמוע שכך זה לטווח הארוך). פרופ' דן אריאלי, בהרצאותיו ובספריו, מספר על התנסותו האישית כמרצה באוניברסיטה שבה פיתחו מודל תגמול עבור המרצים מתוך מטרה לעודד אותם לעמוד בדרישות ההוראה. המודל עבד בשיטת צבירת נקודות לפי מדדים שונים. כאשר אריאלי הבין איך עובדת השיטה הוא מצא עצמו מתעסק באיך להרוויח מקסימום נקודות במינימום מאמץ, וגם הצליח לעשות זאת. יצא שבפועל הוא העביר פחות שיעורים פרונטליים ועדיין תוגמל, כך שבמבחן התוצאה השיטה הורידה את המוטיבציה לעשייה במקום להעלות אותה.

ניסוי נוסף שהוא מספר עליו בדק את יעילות הענישה (שעל פי הפדגוג האמריקאי הנודע, אלפי קון, היא שוות ערך למתן פרסים) באמצעות השאלה "האם קנס כספי להורים שמאחרים לאסוף את ילדיהם מהגן יפסיק את האיחורים?". להפתעת החוקרים, התוצאות הוכיחו את ההיפך - הורים בחרו לשלם את הקנס ולאחר יותר. לפני תימחור העיכוב, המאחרים חשו אי-נעימות מצוות הגן וזה דירבן אותם להשתדל להגיע בזמן. אך מאז שמחיר האיחור הפך לחומרי ומוסדר - הוסרה מעל ההורים עננת המבוכה החברתית והם פשוט בחרו לשלם במקום למהר לגן.

מעבר לכך שהערך שהמחנך מנסה להעביר לילד מתפספס באמצעות מתן הפרסים, הוא גם גורם לכך שמעמדו כמחנך נפגע. ילדים הם מאוד חכמים ומבינים סיטואציות חברתיות בקלות, כפועל יוצא הם מזהים חוסר אונים גם בקרב מבוגרים. כשאתם מפתים את הילד לשתף איתכם פעולה כדי לקבל פרס, הוא מיד מבחין בכך שאתם מאוד רוצים בזה (יותר ממנו). זה לא ממש מחמיא לקשר בינכם ובטח שלא לסמכות שאתם מנסים לבנות מולו.

בנוסף, מתן פרס מלמד את הילד שהפעולה אותה מנסים לעודד לא כדאית כשלעצמה. ("אם הם צריכים לשלם לי בשוקולד עבור כל ספר שאני קוראת - כנראה שלא כייף לקרוא"). דוגמה טובה לכך היא התיאוריה של הפסיכולוג אלן קזדין, שדווקא סבור שפרס הוא כן כלי יעיל ליצירת שינוי התנהגותי, שקשה לבצע לולא התגמול החיצוני. הדוגמה המובהקת לכך היא כאשר במהלך ניסיון לשנות את הרגלי התזונה, מצמידים לדיאטה תגמול חיצוני בדמות פרס (בגד חדש אחרי כל השלת X ק"ג), בשאיפה שאחרי מספר חזרות ההתנהגות הזו תהפוך להרגל ולא יהיה יותר צורך בתגמול.

יש אולי היגיון בחשיבה כזאת כשזה נוגע למבוגרים, שבוחרים להניע את עצמם, אבל בחינוך ילדים זה נושא קונוטציה שלילית, שמזכירה אילוף יותר מאשר חינוך. גם האוטומטיזציה שבשיטה הזאת אינה דבר חיובי - איך ילד יפתח שיקול דעת בריא, אם מה שהוא לומד זה לבצע כמו רובוט דברים שאימנו אותו לעשות? האם באמת הייתם רוצים שילדיכם יענו לכל ציפייה מהם ללא סינון? אינני מעודדת התרסה מכוונת, אבל בהחלט כדאי שילד ידע לזהות ניצול, או אי-צדק ולסרב לדרישות לא הגיוניות. מתן פרסים עשוי להרגיל ילדים לחפש אישור חיצוני במקום להקשיב לכושר השיפוט שלהם (אותו יש לפתח ולהעשיר בערכים. זוהי מלאכה מורכבת בפני עצמה אך בהחלט שווה את הטרחה).

אבל כפי שלא צריך לשלול על הסף כל רעיון באשר הוא, גם בעניין הפרסים אני מציעה שיקול דעת. יש מקרי קיצון בהם אמליץ להורים לתת פרס נקודתי. זה לרוב יקרה בשאלות הנוגעות לבריאות או ביטחון. לפעמים פרס יכול להיות זרז מתאים ליצירת מוטיבציה חיצונית עד שהמוטיבציה הפנימית תתפתח. אבל צריך לדעת לעשות זאת נכון ומדוד, ורק במקרים מאד מסויימים, אותם יש לבחון מראש בכל הרצינות. חשוב לקחת בחשבון את ההשלכות שבבחירה ולזכור את מחירי השימוש בפרס. דעו גם שתגמולים חיצוניים עשויים לעודד תחרותיות בקרב אחים או חברים, לכן אל תמהרו להשתמש בהם בקלות.

במקום זאת למדו את הילדים מה היא התוצאה הטבעית של מעשיהם לטוב ולרע ושמשו להם דוגמה אישית, כי הם מחקים אתכם. כדי להחליף ענישה ופרסים באסטרטגיה חדשה, השפה בבית צריכה להשתנות. את יחסי הכוחות החליפו בשיתוף פעולה, ואת הסמכות בנו מתוך כבוד ולא מתוך רתיעה. עושים זאת בעזרת הדרכת הורים קצרה, שבה מפרקים את המציאות המשפחתית לתתי-פרקים ומטפלים בכל אחד מהם.

האם פרסים מלמדים ילדים? כן, הם מלמדים אותם לקבל עוד פרסים. חשבו על זה ושקלו מחדש את אסטרטגיית החינוך שלכם, כי אם עד עכשיו פעלתם על טייס אוטומטי זכרו שזה לא כי אתם לא יכולים אחרת, אלא כי לא נתתם על זה מספיק את הדעת.לכתבה המלאה ב"הארץ" לחצו כאן לעוד כתבות ומידע שימושי להורים וגננות הצטרפו לעמוד הפייסבוק . למעבר לעמוד לחצו כאן ועשו "לייק"


#עונש #פרסים #חינוך #יחסים #הורות #גבולות #גמילה #אחים #גן

מדריכת הורים מומלצת בטלפון

כל המוצג באתר הוא בגדר המלצה ובאחריות הקורא בלבד. אין זה תחליף להתייעצות מקצועית ו/או לטיפול רפואי. 

החומרים המתפרסמים באתר בלעדיים לנופר לוטווין. אין לעשות שימוש בכתוב החורג מכללי זכויות היוצרים והקניין הרוחני. כל העתקה/שכפול/העברה/הפצה/עריכה של החומר ללא אישור מהיוצרים אסורה בהחלט