• נופר לוטווין- הארץ

כך תכינו את הילדים לשנת הלימודים המתקרבת


מקום חדש, ילדים לא מוכרים וצוות שלא היה שם קודם: מה ההורים יכולים לעשות כדי להקל על ילדיהם את ההסתגלות למסגרת חינוכית חדשה?


בעוד זמן קצר ייגמר החופש הגדול והילדים יחזרו לגנים, או שיתחילו מסגרות חדשות. ההתמודדות עם תחילת שנת הלימודים החדשה מתחלקת לשלושה פרקים: במהלך חופשת הקיץ, בימים הראשונים של שנת הלימודים ובחודשים הראשונים לאחר תחילתה. רבים נוטים לחשוב שאם יתארו את הגן החדש היטב, הדבר יבטיח כניסה חלקה של הילד. האומנם?נכון שלקראת התמודדות עם שינוי מקל לדעת לקראת מה הולכים ולמה לצפות, ומכאן נובעת חשיבותם של ההסברים לפני היום הראשון ללימודים. למרות זאת, חשוב גם לזכור שאין זה תחליף להתמודדות בשטח עם השינוי. יכול להיות שתתארו לילד היטב מה יהיה בגן ותספרו על הצוות החינוכי ועל סדר היום, ובכל זאת יהיה לו קשה מאוד להסתגל למקום.המידע שתעבירו יכול לתת לו מושג כללי לגבי מה שעומד להתרחש אבל לא באמת יכול להכין אותו לכך. ברגע האמת הילד עלול לבכות, לסרב להיפרד מההורה, להתבודד ולמרוד. הכול לגיטימי ויש לקחת זאת בחשבון. כדי להגביר את סיכויי ההצלחה בהסתגלות למסגרת החדשה ולהפחית את הבהלה ממנה אני ממליצה שלצד ההסבר המילולי תשקיעו בהכנה הרגשית והמעשית.


1. לפני תום החופש הגדול

לפני הכול, הודיעו לילד באיזה יום מגיעים לגן החדש ועשו זאת בשפה שתואמת את גילו. לילד צעיר אין אומדן של זמן כמו שיש למבוגר, לכן נסו להמחיש לו את הימים בעזרת האצבעות או בציור. ספרו לו שהוא יפגוש גננת מקסימה וילדים נחמדים (גם אם אינכם בטוחים שזה נכון לגמרי. השאירו את חששותיכם מחוץ לשיח הזה). קראו סיפורים על התחלות חדשות - הקריאה תיתן לגיטימציה לחששות, אם ישנם, ותתרום להכנה המנטלית.אם זה אפשרי, בקרו בגן עוד לפני פתיחת השנה. סקרו את מרכזי הפעילות שבחדר, געו בצעצועים, ושבו כמה דקות בפינת היצירה. האוריינטציה הזו תפחית את תחושת הזרות האופיינית לכניסה למקום חדש.


כל הטיפים כאן : בכתבה המלאה


אם ילדכם אינו מכיר ילדים מהגן, עשו מאמץ במהלך חופשת הקיץ לקחת אותו לגינת המשחקים בשכונה כדי להפגיש אותו עם בני כיתתו. בקשו מהגננת רשימת טלפונים של הורי ילדי הגן וצרו עמם קשר כדי ליזום מפגשים. ההיכרויות המוקדמות יאפשרו לילד להגיע רגוע יותר ליום הראשון בגן משום שיזהה כבר כמה פנים ושמות בקבוצה.

הקפידו על סדר יום דומה לזה של הגן כבר לקראת סוף החופש הגדול, וגם על שעות שינה התואמות את גילו של הילד. פעוט עייף מדי יתקשה להתמודד עם מצבי לחץ ויהיה פחות פנוי רגשית להכיל שינויים.


2. הימים הראשונים בגן


למרות ההכנה הטובה, ייתכן שהפרידה בבוקר היום הראשון לא תהיה כפי שציפיתם. זהו יום לא פשוט להרבה ילדים ואפשר להבין זאת. פרידה מההורה (גם אם זמנית) היא מצב שקשה לשאת. זכרו שהפרידה הקשה ביותר שילד בגיל הרך חווה היא המעבר למצב שינה בלילה. שם נפרדים מהאור, מהצעצועים ומהאנשים בסביבה ונכנסים למצב מדיטטיבי שקט וארוך. אם ילדכם מסוגל להירדם עצמאית בלילות במיטתו מצבו טוב בהרבה ממצבם של ילדים שאינם מתורגלים בעצמאות הזו, ושהלילה עבורם הוא קושי יומיומי.

סמכו על הילד ועל חוסנו. ילדים רכים חווים קשיים רבים בחייהם על אף שנדמה לנו כמבוגרים שהילדות היא תקופה שכולה כיף. היא לא. קבלת אח חדש למשפחה, מעברי דירה, מעבר בין גנים, כניסה לבית ספר, גמילה מחיתולים, פרידה ממוצץ, גמילה מהנקה - כל אלה דברים שילדים עוברים והם מסוגלים לכך. גם פרידה מההורה לכמה שעות גם היא עניין שהם יכולים לשאת בהצלחה. אם תאמינו בזה יהיה לכם קל יותר להתייחס למצב בפרופורציות.


בדרך כלל ההורים הם אלה שמתקשים במעמד הזה יותר מאשר הילדים. לבם מתכווץ מהמחשבה להשאיר ילד במקום זר וייסורי המצפון שלהם מכרסמים בהם. תחושות אלה משודרות לילד במבט העיניים, בטון הדיבור ובתגובות לבכי שלו, אפילו אם המילים אומרות אחרת ("אין לך ממה לבכות, כיף בגן" הוא משפט חסר משמעות אם הוא נאמר בפנים דואגות ובמחוות גוף שמשדרות לחץ). ילדים הם לפעמים ראי של הוריהם, במיוחד ברגעים משמעותיים כאלה. לכן כדאי לשים לב להתנהלותכם בזמן ההגעה לגן, בתקווה שהילד יעתיק ממנה את קור הרוח.


דווקא מכיוון שהפרידה היא מעמד לא משמח במיוחד, העדיפו לסיים אותה מהר ככל האפשר ואל תמתחו אותה יותר מדי. אם תיענו לתחנוני הילד ותישארו איתו עוד חצי שעה בגן זה לא ישנה את רגע יציאתכם מהדלת, אלא רק ידחה אותו.

אל תברחו לילד ואל תתחמקו החוצה מהכיתה כשהוא אינו רואה אתכם. זה אולי מקל עליכם מפני שנחסך מכם לראות אותו מושיט ידיים לבקשת נוכחותכם, אבל היעלמות בלי הודעה היא מעשה שעלול להתפרש בעיני הילד כמעליב, כמזלזל ובעיקר כמכעיס. רק מתבקש שבבוקר הבא הוא לא ירצה להסיר מכם את העיניים או לרדת מהידיים, שהרי כבר הוכחתם לו שאתם עלולים לברוח אם ירפה. לכן עשו זאת בצורה מכובדת ומלאת ביטחון.


3. החודשים הראשונים של השנה


לאור ההתרחשויות שהיו בפעוטונים לאחרונה, להורים קשה לסמוך על צוות הגן. אתם שולחים את אוצרכם היקר מכול לטיפול אצל זרים וטבעי שאתם חוששים. אם יש לכם ספקות לגבי אמינותו של המקום או טיב החינוך בכיתה בררו זאת לפני ההחלטה לשלוח לשם את הילד והשתדלו לא לשתף אותו בדאגה שלכם. ילד צריך לקבל מהוריו מסר שהוא עובר לידיים טובות ושהם סומכים עליו שיוכל להתמודד עם השהות שם, ולא - מחשבה תיצור מציאות. אם במהלך השנה אתם חושדים שרע לו בגן מסיבות לא כשרות פעלו בעדינות ובאחריות כדי לבדוק זאת.

הישארו ערניים אך מפוכחים ורגישים, ובעיקר האמינו בילדים. זכרו שאתם לא עושים להם רע אלא רק מעמתים אותם עם שניים מהקשיים בחיים - הסתגלות ופרידה. אני בטוחה שהם (ואתם) יכולים לעמוד בזה ואף להתחזק בזכות זה. אם עד עכשיו פעלתם על טייס אוטומטי, זה לא כי אתם לא יכולים אחרת, אלא כי לא נתתם על כך מספיק את הדעת.

#גן #עיתוןהארץ #התפתחות #כיתהא #עצמאות

מדריכת הורים מומלצת בטלפון

כל המוצג באתר הוא בגדר המלצה ובאחריות הקורא בלבד. אין זה תחליף להתייעצות מקצועית ו/או לטיפול רפואי. 

החומרים המתפרסמים באתר בלעדיים לנופר לוטווין. אין לעשות שימוש בכתוב החורג מכללי זכויות היוצרים והקניין הרוחני. כל העתקה/שכפול/העברה/הפצה/עריכה של החומר ללא אישור מהיוצרים אסורה בהחלט