• נופר לוטווין- הארץ

הסתכלו עליהם ותראו אותנו: מה אנחנו יכולים ללמוד מהילדים על עצמנו?


למרות המחשבה שמבוגר יודע טוב יותר מילדו כמעט כל דבר, יש לנו מה ללמוד מהקטנטנים. התבוננות מודעת בהם יכולה ללמד אותנו על עצמנו ולשפר את הדינמיקה בבית. כך תעשו זאת:

הקיץ כבר כאן ולפנינו עוד החלק הארי של החופש הגדול. אני רואה בו הזדמנות נפלאה לבילוי עם הילדים וליוזמת מפגש איכותי איתם בגובה עיניים, דבר שבמהלך השנה אין לנו זמן לעשות. אני מדגישה את חשיבות הבילוי איתם ולא לידם.


פעמים רבות, הורים נוטים לבחור פעילויות גרנדיוזיות לחופש הגדול כדי להרגיש ששעשעו מספיק את ילדיהם הצעירים ושהשקיעו בהם מאמץ ותקציב. הבילויים היקרים כגון חופשות משפחתיות, הצגות ומופעים, קייטנות מיוחדות וחוגים - כל אלה הם העשרה ובידור אך אין בהם אינטראקציה בין הורה לילד, לכן הם אינם תחליף לזמן איכות משפחתי. אני מציעה להשתדל לשלב את הילדים הקטנים בפעילויות שאתם עושים ממילא ביומיום ולתת להם תפקידים. כך ייווצר דיאלוג משמעותי שגם יזמן לכם אפשרות להתבונן בילדים ואפילו ללמוד מהם משהו.


נכון שמקובל לחשוב על הורות כעל הוראה (המילים אכן דומות בעברית) ולהניח שהמבוגר הוא זה שצריך ללמד את ילדיו דברים שהצעירים אינם יודעים. אלא שיש כמה דברים שדווקא הילדים יכולים ללמד אותנו, והבולט שבהם הוא הלמידה על עצמנו.ילדים הם ראי של המבוגר המשמעותי בחייהם בגלל נטייתם הטבעית לחיקוי. בלי לשים לב, במהלך היום אנחנו נותנים ביטוי להתנהגויות שונות, חלקן שליליות, וילדינו צופים בנו ומעתיקים זאת. ילדים הם ראי של המבוגר המשמעותי בחייהם בגלל נטייתם הטבעית לחיקוי. בלי לשים לב, במהלך היום אנחנו נותנים ביטוי להתנהגויות שונות, חלקן שליליות, וילדינו צופים בנו ומעתיקים זאת. הם מזהים אינטונציה וסגנון דיבור, זוכרים מילים וביטויים שנמצאים בז'רגון שלנו וצופים בשפת הגוף שלנו. דרך התבוננות בילדים אנחנו יכולים לזהות תכונות והתנהגויות שיש בנו ולא שמנו לב אליהן ושאולי נרצה לשנות.


לדוגמה, הורה שמרים את קולו כדי להשתלט על צעקות הילדים בבית עושה דבר אבסורדי - הוא מבקש מהם בקול גבוה שידברו בלחש. מכיוון שילדים לומדים יותר ממעשים ופחות ממילים, המודלינג של הצעקה מנצח את תוכן הדברים הנאמרים והילד מעתיק דיבור בקול רועם. לכן, לפני שתעירו לילדכם על שיח בקולי קולות, ודאו קודם שמקורה של ההתנהגות הזו אינו בכם.הנטייה לשקר גם היא מועתקת לרוב מהמבוגרים. ישנם הורים שתוהים מדוע ילדם משקר שהרי בביתם דוברים רק אמת (האומנם?), אך אם יחשבו רגע יגלו שזה לא מדויק. כשהשכנה שולחת לאמא מנה מעוגה שאפתה ואמא טועמת אותה בנוכחותה ואומרת "תודה, יצא לך מדהים!", אך שנייה אחרי שהשכנה עוזבת את הזירה היא ממלמלת: "אוי, אני לא אוהבת פרג… והמתכון הזה גרוע" - זה שקר! גם כשאב אומר לבנו בפארק השעשועים: "תגיד למדריך שאתה בן שמונה אפילו שאתה בן שש אחרת לא ויתנו לך לעלות למתקן", הוא מלמד את הילד לשקר. אז מה הפלא שלמחרת הילד אומר: "אני לא קשקשתי על הספה" בזמן שידיו מכוסות בגואש כחול?כיועצת שינה אני פוגשת בהורים רבים שמגיעים אליי לתקן הרגלי שינה רעים של ילדם הצעירים. לא מעטים המקרים שבהם אנחנו מגלים שמקור ההרגל המגונה הוא אצל ההורה. למשל, איכות השינה של ילדים שנרדמים רק עם טלוויזיה נפגעת ושנתם אינה רציפה. בדרך כלל אני מגלה שגם הוריהם נרדמים תוך צפייה במרקע ואף משאירים את הטלוויזיה פועלת עד הבוקר. האם הגיוני לצפות מילד כזה שיירדם בצורה אחרת?


לחצו כאן לכתבה המלאה ב- "הארץ"


העובדה שהילדים הם ראי שלנו יכולה ללמד אותנו רבות ולהביא לשיפור הדינמיקה בבית. הכרתי אמא מקסימה שהגיעה להדרכה הורית כדי לרכוש כלים להתמודדות עם ילדה העקשן. היא סיפרה שהילד מסרב לכל בקשה, מתנגד לכל איסור, אינו משתף פעולה, משתטח על הרצפה כשהוא כועס ונוטה ליצור מאבקי כוח מולה. במהלך הייעוץ התברר שלאמא בעצמה יש סגנון דיבור כוחני: היא פונה אל הילד בלשון ציווי, אינה מאפשרת לו בחירה גם איפה שאפשר לספק זאת עבורו ומזמנת עימותים עמו ועם אחרים. ברגע שהבינה זאת היא הייתה יכולה לעבוד על התנהגותה והשינוי הגיע במהרה. כך, אם קודם דרשה מבנה ללבוש מעיל בחורף והוא התנגד (ובצדק, זה אכן פריט לבוש מסורבל וכבד), היא למדה לפנות אליו בלשון אחרת שלא גרמה לו להתנגד: "מתוק, אנחנו יוצאים מהבית וקר בחוץ. איזה מעיל תרצה ללבוש היום? את האדום או את האפור?", כלומר פנתה אליו באופן מכבד והציבה בפניו שתי אפשרויות שמהן הוא התבקש לבחור.


הכתבה הזו לא באה להלחיץ אתכם או לגרום לכם להרגיש תחת מבחן מתמיד. נכון שיש מי שעוקב אחריכם בכל רגע ומעתיק את התנהגותכם, אך אין זה אומר שכל ניואנס שלכם חייב להיות מושכל. ציפייה כזו מעצמכם אינה ריאלית שכן החיים הם דינמיים ואנחנו לא תמיד בשליטה מלאה על התנהגותנו. עם זאת, אני מזמינה אתכם להגביר את המודעות העצמית ולנצל את חופשת הקיץ להתבונן בילדים עם כוונה כנה ללמוד מהם. האינטראקציה עם האנשים הקטנים האלה יכולה להיות שיעור שבהשראתו תלמדו על עצמכם דבר או שניים, ואולי תשנו התנהגויות שהייתם רוצים למגר. אם עד עכשיו פעלתם על טייס אוטומטי זה לא כי אתם לא יכולים אחרת, אלא כי לא נתתם על זה מספיק את הדעת.

כתבו לי, מה עוד אתם לומדים מילדיכם?

#הארץ #יחסים

מדריכת הורים מומלצת בטלפון

כל המוצג באתר הוא בגדר המלצה ובאחריות הקורא בלבד. אין זה תחליף להתייעצות מקצועית ו/או לטיפול רפואי. 

החומרים המתפרסמים באתר בלעדיים לנופר לוטווין. אין לעשות שימוש בכתוב החורג מכללי זכויות היוצרים והקניין הרוחני. כל העתקה/שכפול/העברה/הפצה/עריכה של החומר ללא אישור מהיוצרים אסורה בהחלט